Olymp Trade'de gizli sapma ile alım satım geri çekilmeleri

Olymp Trade'de gizli sapma ile alım satım geri çekilmeleri

Sapma, tüccarlar tarafından alım satım pozisyonlarına girmek için en iyi noktaları ararken sıklıkla kullanılır. Nedir, sapma türleri nelerdir ve bunlarla nasıl ticaret yapılır? Bu sorular bugünün makalesinde cevaplanacaktır.

İki tür sapma

Dayanak varlığın fiyatının hareketi ile belirli bir osilatörün hareketinde bir fark olduğunda sapmadan bahsedebiliriz. Örneğin, Stokastik Osilatör, Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama, Göreceli Güç Endeksi veya Emtia Chanel Endeksi'ni kullanabilirsiniz.

Ayırt edilen iki farklı sapma türü vardır. Düzenli sapma ve gizli sapma.

Düzenli sapma hakkında birkaç kelime

Fiyat sürekli hareket ediyor. Bazen daha yüksek tepeler veya daha düşük dipler yaratıyor. Fiyat tablosunda bu olduğunda, ancak gösterge çizgisi aynı şeyi göstermiyorsa, sapma hakkında konuşabiliriz.

Fiyat hareketi ve göstergenin hareketindeki böyle bir fark, mevcut eğilimin zayıfladığını ve tersine dönmesini bekleyebileceğimizi işaret ediyor.

Bununla birlikte, bunun olabileceği tam anı yakalamak zordur. Bu nedenle, trend çizgileri veya mum çubuğu ve grafik desenleri gibi ek araçlar kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Yükseliş ve düşüş eğilimi

Klasik sapma, yükseliş (pozitif) veya düşüş (negatif) olabilir. Aşağıda, USDJPY'deki klasik düşüş eğiliminin mükemmel bir örneğini görebilirsiniz.

Olymp Trade'de gizli sapma ile alım satım geri çekilmeleri
USDJPY grafiğindeki yükseliş trendinde normal sapma

Yükseliş sapması, düşüş trendi sırasında ortaya çıkar. Fiyat daha düşük dipler yaratır ancak osilatör aynı eylemi onaylamaz. Bunun yerine daha yüksek dipler veya ikili veya üçlü dipler oluşturur. İkincisi, daha yüksek diplerden daha az önemlidir ve Stokastik Osilatör veya RSI kullanırken daha sık görülür.

Fiyat yükseliş trendindeyken düşüş veya negatif sapma ortaya çıkıyor. Fiyat hareketi tarafından yapılan ve göstergenin hareketi tarafından onaylanmayan daha yüksek seviyeler var. Osilatör daha düşük tepeler veya çift veya üçlü tepeler oluşturabilir.

Gizli sapma nedir?

Salınımlı gösterge daha düşük veya daha yüksek yüksek oluşturduğunda ve fiyat hareketi aynı şeyi yapmıyor gibi göründüğünde gizli bir sapmanın gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Olymp Trade'de gizli sapma ile alım satım geri çekilmeleri
Klasik (solda) ve gizli sapma (sağda)

Böyle bir durum, fiyat konsolide olurken veya mevcut trend içinde bir düzeltme yaparken ortaya çıkabilir. Trendin büyük olasılıkla önceki yönde devam edeceği ve bu nedenle gizli bir sapmanın bir devam modeli olduğu bilgisini verir. Böylece, bir trendle ticaret yapmak için gizli sapmaları kullanabilirsiniz. Geri çekilmeleri gizli sapmalarla belirlemek kolaydır.

Yükseliş ve düşüş eğilimi

Klasik olana benzer şekilde gizli sapmanın iki türü vardır. Biri yükseliş sapması, diğeri düşüş eğilimi.

Yükseliş eğilimi, gösterge daha düşük dipler oluşturduğunda ve fiyat aynı olmadığında yükseliş eğilimi sırasında ortaya çıkar. Fiyatın konsolidasyon veya düzeltme aşamasında olduğunu ve trend yönünün yakında devam edeceğini gösterir.

Olymp Trade'de gizli sapma ile alım satım geri çekilmeleri
EURJPY grafiğindeki yükseliş trendinde boğa gizli sapması

Düşüş eğilimi sırasında düşüş sapması olabilir. Osilatör daha yüksek seviyeler gösterir ve fiyat hareketi göstermez. Düşüş trendinin yakında devam etmesi bekleniyor.

Olymp Trade'de gizli sapma ile alım satım geri çekilmeleri
AUDUSD grafiğindeki düşüş trendinde gizli sapma ayı

Olymp Trade platformundaki farklılıklarla işlem yapma

Sapmaların kendisi, bir ticaret pozisyonuna girmek için güçlü sinyaller vermez. Yine de fiyatın gelecekteki yönü hakkında önemli bilgiler veriyorlar. Düzenli bir sapma, trendin tersine dönmesini, gizli sapma ise trendin devamını öngörür.

İşleminiz için en iyi giriş noktasını doğrulamak için ekstra bir teknik kullanmanız gerekecek. Trend çizgisi, hareketli ortalamalar geçişi veya bazı şamdan formasyonları kadar basit olabilir. Farklılıkları ticaret zarfları veya Bollinger Bantları ile de birleştirebilirsiniz.

Düşüş sapması, direnç trend çizgisinin yakınında ve yükseliş trendi sırasında bir düşüş eğilimi paterni göründüğünde daha anlamlı hale gelir.

Boğa sapması, destek trend çizgisinin yakınında ve düşüş trendi sırasında bir yükseliş tersine dönüş paterni göründüğünde daha belirgindir.

Özet

Sapma, fiyat hareketindeki ve salınımlı göstergedeki bir farktır. Biri düşerken veya yükselirken diğeri olmadığında, bu bir sapmadır.

Normal ve gizli olmak üzere iki tür sapma vardır. İlki, trend yönünde olası bir değişiklik hakkında bilgi verir. Gizli sapmalar, eğilimin büyük olasılıkla bir düzeltme veya kısa konsolidasyondan sonra yoluna gireceğine dair bir sinyal veriyor.

Düşüş trendi veya yükseliş trendi sırasında meydana gelmelerine bağlı olarak her iki tür de yükseliş veya düşüş eğilimi gösterebilir.

Giriş noktanızı elde etmek için ek bir araç kullanın.

Ücretsiz bir Olymp Trade demo hesabında farklılıkları yakalama alıştırması yapın. Gerçek ticaret hesabında kar elde etmek istiyorsanız, iyi hazırlanmanız ve kendinize güvenmeniz gerekir.

Hiç sapmalarla ticaret yaptınız mı? Fiyat tablosunda her iki türü de tanıyabilir misiniz? Sitede daha aşağıda bulacağınız yorumlar bölümünde bize bildirin.

Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!
Yorum Yap
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!